Student Achievements

Student Achievements -CCA

Current Academic Session 2016-17


Anna Rose Antony, X B
Qualified for National Inspire Award 2016

Anyonyam Team
Entered in Limca Book of Records


Third Position in Group Song - Regional SST Exhibition


Yeshwant P, Class X

DSL Spellbee State Level Second


Anupam Keshav, Class X
DSL Spellbee State Level Second

   

2015-16

 
V Nirupam and Sanjay Santhosh won First Prize in Poster Designing Conpeition and Third Prize in Quiz at KVS National Science Exhibition Sanjay Santhosh won at District Level Interschool Enviroquiz 2016 organised in connection with World Environment Day  
   
Group Song Second Prize
School team won Second Prize in Group Song at National Level Social Science Exhibition cun National Integration Camp 2015

Science Congress: Project by the students was selected for National Level. Team members are: Alen Joe Antony, Sayooj Samuel, Hisana, Athira and Nithya

Sanjay Santosh Nirupam
Sanjay Santosh and Nirupam V. Winners at Regional Level Science Exhibition Quiz 

Sayooj Samuel
Sayooj Samuel, XI A

Selected for International
Mathematics Olympiad Camp 2015.

Sanjay Santosh
Sanjay Santosh, XI B
Consolation Prize at Mathrubhumi - VKC Nama Quiz

Anna Roe
Anna Rose Antony, IX B
First Prize - Digital India Week
District Level

Anna Roe
Alen Joe Antony, IX B
First Prize - Digital India Week
District Level
Children's World Magazine - School of the Month October 2015

Anyonyam Team
The Team led by Mrs. Leena Mukundan, TGT SOST received national and international appreciations for their project Anyonyam - promoting universal brother hood.
Anyonam in Asian Lite

Previous Years

Nimisha S Pradeep
Nimisha S Pradeep, JENESYS 2014
Click here to read here experiences

Nimisha S Pradeep Winner of Regional Debate Competition organized by ICAI-SIRC in 2014


Sarath and Amal of Class XI won Third Prize for Best School Project at NSITE 2015 organised by Nehru Group of Institutions on 4-5 February 2015
Nehru Quiz winners
Sanjay Santosh and Dileep M won First Prize in the District Level Nehru Quiz organised by Information Public Relations Department Palakkad.JPG

Mast. Sayooj Samuel and Krishnaprasad Class X - Secured Fifth Position at Technothlon 2014 held at IIT Guwahati
and  received Gold Certificates

 

Arundhati Ambat
Arundhati Ambat, XI selected for JENESYS(Japan-East Asia Network of Exchange for Students and Youths) Programme 2013.

 

SST Quiz
Anirudh XI A and Shilpa Vijayan, IX B. The Team won Second Prize at the KVS National Social Science Exhibition Quiz Competition on Swami Vivekananda: his life and works.

Shabnam
Shabnam, L of XII B
selected for JENESYS(Japan-East Asia Network of Exchange for Students and Youths) Programme 2011. Read her experience at http://kvklibrary.in/pages/unforgettable-days.php
Nidhisha
 Nidhisha, D, XI
Won Third Prize at Regional Level Debate Competition held in connection with International Year of Chemistry 2011 Celebrations
   
Aparna Ravi, VIII B

First Prize in Light Music on Children's Day Competitions held at Children's Park Palakkad
Second Prize in Vocal Music held on account of Kalpathy Car Festival on 06.11.2011

 Anju Baby, VIII B  Second Prize - Drawing Competition on Children's Day conducted by ITI Officer's Club Chandranagar on  13.11.2011
Adarsh K Vikram, IX A  Third Prize - Film Song Competition at Children's Day Celebrations by OISCA, Palakkad
 Sudhish Nair, IX A  Second Prize - Electrotic (Keyboard) Competition organised by OISCA, Palakkad
 Arjun Giri, IX A  First Prize - Flute Competition organised by OISCA, Palakkad
 Nanditha Mohandas, IX C  Second Prize - On the Spot Painting (Under 18) at All Kerala Cultural fest organised by BSNL at Trissur in June 2011.
 Anjitha C.N, VII B

 Third Prize - On the Spot Painting Competition (Under 12) at All Kerala Cultural fest organised by BSNL at Trissur in June 2011.
Second Prize - Dance and Light Music at All Kerala Cultural fest organised by BSNL at Trissur in June 2011.

 Anagha Sukumaran, VIII A  Third Prize - On the Spot Painting Competition (Under 18) at All Kerala Cultural fest organised by BSNL at Trissur in June 2011.
Third Prize - Kuchipudi at All Kerala Cultural fest organised by BSNL at Trissur in June 2011.
 Aprana V, VII A  All Kerala Cultural Fest Third Prize in Folk Song and Light Music and Consolation Prize in Classical Music